Stomatologija, oralna kirurgija i dentalna implantologija

Dentalna implantologija

opæenito

Dentalna implantologija stara je preko 30 godina i možemo reæi da je danas potpuno usavršena i etablirana stomatološka disciplina. Ona je znanstveno utemeljena, eksperimantalno i klinièki potvrðena te tehnološki usavršena multidisciplinarna struka. Objedinjuje biologiju, biomehaniku, kirurgiju, protetiku, parodontologiju, estetsku stomatologiju i zubotehnièki laboratorij. Samo cjelovito poznavanje svih segmenata dentalne implantologije osigurava njenu kvalitetnu i sigurnu klinièku primjenu u svakodnevnom radu sa pacjentima. Radi se o najkopleksnijem obliku stomatološke terapije koja zahtijeva posebnu educiranost terapeuta te adekvatnu tehnološku opremljenost ordinacije i laboratorija.

raširenost

Implantološko lijeèenje može se obavljati u svakoj stomatološkoj ambulanti, ako su za to ispunjeni gore navedeni preduvijeti. U razvijenim zemljama oko 15-20 % stomatoloških ordinacija prakticira dentalnu implantologiju, u Hrvatskoj samo oko 5 %. Razlog je u nemoguænosti kvalitetne edukacije i u relativno skupoj opremi. Ipak, hrvatska implantologija prati trendove u zapadnim zemljama i održava korak sa neprekidnim razvoje struke. U Hrvatskoj su dostupni i najbolji implantološki sustavi, sve se više stomatologa dodatno educira u inozemstvu i adekvatno oprema odrinacije. To implantologiju èini dostupnom sve veæem broju pacijenata. S razvojem implantologije dolazi i njezina popularizacija kroz medije tako da su pacijenti sve bolje informirani sve èešæe traže implantološke tretmane.

indikacije i uspješnost

Implantologija pruža rješenja za sve oblike bezubosti- od nedostatka jednog zuba, preko djelomiènih bezubosti do sanacija potpunih bezubosti. U nekim sluèajevima radi se brzoj i jednostavnoj terapiji koja se može obaviti u svakoj polivalentnoj ordinaciji dok je kod nekih sluèajeva potrebno višemjeseèno multidisciplinarno specijalistièko lijeèenje. Suvremena i kvalitetno odraðena implantološka terapija pruža vrlo dobru dugoroènu prognozu i sigurnost. Uspješnost implantološke terapije kreæe se od 95% do 100% pa time predstavlja najsigurniju i najtrajniju moguæu terapiju u stomatologiji.

cijena

Ogranièavajuæi faktor je cijena terapije. Iako bitno niža od cijene u zapadnm zemljama, a s istom razinom kvalitete, još uvijek nije dostupna svim pacijentima. HZZO ne snosi troškove implantološkog lijeèenja, ali takav je sluèaj i u puno bogatijim zemljama. Za veèinu indikacija postoje i jednostavnija i jeftinija rješenja, neka i na teret HZZO-a. Implantološkom terapijom dobiva se dodatna kvaliteta i komfor protetskih nadomjestaka. Vrlo skupi materaijali i napredna tehnologija odreðuju visoku cijenu terapije. Treba, naravno, uraèunati i cijenu struènosti. Cijena pojedinog tretmana ovisi o složenosti sluèaja, a uglavnom se bazira na broju potrebnih implantata.

kako se odluèiti i koga odabrati

S obzirom na složenost, trajanje i cijenu terapije odluka mora biti pravilno donešena. Prethodno je dobro obaviti konzultacije, po moguænosti u više ordinacija te definirati vlastite želje i moguænosti. Njih treba uskladiti sa realnim moguænostima struke i terapeuta. Za pacijente je važno da kod odabira terapeuta budu sigurni u njegovu struènost te da vode raèuna o kvaliteti ugraðenog materijala. Bitno za uspjeh terapije je i meðusobno povijerenje pacijenta i stomatologa.

koncept

Koncept implanto-protetske terapije najlakše je opisati na slijedeæi naèin: u kost se ugraðuje titanski usadak koji nadomješta korijen izgubljenog zuba. Za uspjeh terapije kljuèno je sraštanje usadka sa kosti pacijenta- oseointegracija. Nakon sraštanja slijedi protetski dio terapije tj. izrada zuba koji nedostaju. U najjednostavnijem sluèaju radi se o jednom zubu, a krajnji domet implantologije je nadomješatnje svih zuba u èeljusti za što je potrebno 6-8 implantata po èeljusti. Trajnost implantata je doživotna ako izostanu komplikacije (upala). Protetski nadomjesci mijenjaju se periodièki kao i na zubima. Potrebne su redovite kontrole i pojaèan higijena usne šupljine. Komplikacije su rijetke i rješive uz pravodobnu dijagnozu.

Osnovni kirurški postupak

Jedan zub

  1. Potreba za nadomjestkom jednog zuba može biti uzrokovana nezgodom, a èeste su situacije da zub nedostaje od roðenja. Ipak nakon što se èeljusna kost u potpunosti razvije, implantat je najbolji dugotrajan estetski izbor.
  2. Implantat se kirurškim putem ugraðuje u kost. Ovim postupkom drugi zdravi zubi nisu ošteæeni, što bi se desilo u sluèaju tradicionalnog protetskog rada.
  3. Postavljanje nadogradnje u implantat. Na protetsku nadogradnju postavlja se krunica koja savršeno prijanja uz rub zubnog mesa.
  4. Sada je novi zub završen, te je gotovo nemoguæe vidjeti razliku izmeðu prirodnih zuba i novog zuba na implantatu, koji izgleda doista prirodno.

Nekoliko zuba

  1. Èeste su osobe koje izgube zube u stražnjem djelu èeljusti. Obièno je tome uzrok upala desni (paradontitis) ili uslijed puknuæa zuba zbog velikih ispuna.
  2. Ugraðuju se dva ili èetiri implantata kao novi nosaèi mosta. U ovakvim sluèajevima ne diraju se ostali zdravi zubi pacijenta. Nadalje, most na implantatima æe funkcionirati puno godina, bez obzira na stanje postojeæih zuba.
  3. Postavljnje protetske nadogradnje na implantate. Slijedi uzimanje otiska i izrada mosta u laboratoriju.
  4. Most na implantatima je sada na mjestu, te može podnijeti snažne sile žvakanja koje postoje u stražnjem dijelu èeljusti. U osnovi, pacijenti ovaj most osjeæaju kao most na prirodnim zubima.

Svi zubi

  1. Ako ste izgubili sve vaše zube u jednoj ili obje èeljusti, možete izabrati most na implantaima ili protezu koja je sidrena (prièvršæena) na dva ili više implantata. Ova vrsta proteze ostaje na mjestu èvršæe nego uobièajena proteza, ali je ona i dalje mobilna (može se skidati). Za najprirodniji izgled, ipak je optimalan izbor fiksni most na implantatima, pod uvjetom da za to postoje preduvjeti.
  2. Za fiksno prièvršæen most na implantatima u kost se ugraðuje više implantata, koji služe kao sigurna osnova. Buduæi se implantati sidre u kosti, oni stimuliraju koštano tkivo, te pomažu pri održavanju zdrave koštane razine, te struktura lica. U sluèaju proteze postavljaju se dva ili više implantata na koje æe se sidriti (prièvrstiti) proteza.
  3. Postavljanje protetske nadogradnje na implantate, na koje se postavlja most. Izrada mosta se vrši prema vašim potrebama i željama. Za izradu proteze koriste se kuglice ili preèke. Proteza se tada sidri (prièvršæuje) na te nosaèe.
  4. Most na implantatima ili proteza je sada na mjestu. Ona izgleda i funkcionira poput prirodnih zuba. Sada možete jesti što želite, te se smijati bez straha da æe proteza ispasti.
Izbjeljivanje Implantologija Posebno izdvajamo Najbolje iz ponude

Galerija fotografija

Galerija fotografija

Fotografije sluèajeva

Galerija fotografija

Korisni linkovi

AstraTech Medident Adria